UNITY 3D – zintegrowane środowisko do tworzenia gier, silnik gier 2D i 3D

Unity – zintegrowane środowisko do tworzenia trójwymiarowych oraz dwuwymiarowych gier komputerowych lub innych materiałów interaktywnych, takich jak wizualizacje czy animacje. Działa na systemach operacyjnych Microsoft Windows, OS X, oraz Ubuntu i pozwala tworzyć aplikacje na przeglądarki internetowe, komputery osobiste, konsole gier wideo oraz urządzenia mobilne. Pierwszy raz zostało zaprezentowane na konferencji Apple’s Worldwide Developers Conference w 2005 roku.

 

Umożliwia pisanie skryptów w trzech językach: UnityScript (podobieństwo składni do JavaScript), C# oraz Boo. Wraz z wersją silnika 5 została usunięta możliwość tworzenia skryptów w języku Boo, choć można nadal z niego korzystać przez środowisko MonoDevelop oraz skrypty napisane w tym języku będą poddawane kompilacji.

Do wersji 4.6 silnik był udostępniany na licencji płatnej lub darmowej zawierającej ograniczoną funkcjonalność, ale wraz z premierą Unity 5 prawie wszystkie funkcje silnika (nie ma na przykład możliwości wyboru koloru interfejsu) udostępniono w wersji darmowej dla twórców nie przekraczających 100 tysięcy dolarów dochodów rocznie.

Unity oferuje również tzw. Asset Store, który umożliwia skorzystanie z płatnych lub darmowych komponentów takich jak tekstury lub skrypty.

Silnik posiada też możliwość importu bibliotek dynamicznych (DLL), które mogą być importowane w skrypcie i wykorzystywane w dalszej fazie produkcji[potrzebny przypis].

Gry stworzone na silniku Unity w wersji 5.1.1 obsługują 22 platformy sprzętowe, są to między innymi Windows, Linux, Android. Wśród nich znajdują się także konsole siódmej oraz ósmej generacji. Kompatybilne z Unity są również hełmy rzeczywistości wirtualnej takie jak Oculus Rift i Gear VR. Gry stworzone w Unity po zainstalowaniu wtyczki Unity Web Player mogą działać również w przeglądarce internetowej.

Dla wersji 5.1.1 poprzez pobranie pliku instalacyjnego można dodać obsługę platformy Tizen, mobilnego systemu operacyjnego opartego o jądro Linuxa.

źródło wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Unity_(silnik_gry)

Oficjalna strona UNITY https://unity3d.com/.