Kodu Game Lab

Kodu Game Lab to bez wątpienia jedno z najlepszych i najprostszych narzędzi do nauki programowania i tworzenia gier 3D, które uruchomić można na komputerze lub konsoli Xbox. Nie wymaga ono od użytkownika jakiejkolwiek wiedzy programistycznej całość obsługiwana może być jedynie przy użyciu myszki.

Oprogramowanie charakteryzuje się bardzo prostą obsługą, która z pewnością nie przysporzy problemów podczas zabawy nawet najmłodszym użytkownikom. Na każdym etapie program oferuje szereg porad i wskazówek, a także prostych tutoriali, pomagających zrozumieć sposób jego działania. Co więcej, każda mini-gra oferowana w ramach wspomnianych tutoriali może zostać przez użytkownika edytowana, dzięki czemu może on podejrzeć sposób realizacji konkretnych operacji i wykorzystać go we własnym projekcie. Zaletą narzędzia jest przyjazny, dopracowany oraz dostępny w polskiej wersji językowej interfejs graficzny.

 

 

Tworząc od podstaw własną grę zaczynamy od kreowania świata, w którym będzie się ona toczyć. Kodu Game Lab pozwala szybko i wygodnie edytować podłoże, podnosić i obniżać teren, dodawać wodę i ustalać jej poziom, a także nanosić na projekt najróżniejsze obiekty – m.in. drzewa, owoce, monety, statki, samoloty, chmury, kamienie oraz wiele innych. Dla większości z nich program przewiduje zestaw predefiniowanych dźwięków. Narzędzie oferuje również możliwość tworzenia ścieżek, po których np. przemieszczać się będą ulokowane w projekcie obiekty.

Tworzenie programów w Kodu Game Lab odbywa się całkowicie za pomocą myszki lub pada (eliminuje to efekt powstawania błędów przy pisaniu na klawiaturze – dzieci to bardzo zniechęca) i polega na tworzeniu programu zdarzeniowego. Takie podejście mocno rozwija myślenie przyczynowo – skutkowe. Dziecko musi zawsze się zastanowić co ma się wykonać kiedy coś się zdarzy i czy obecnie dodawany rozkaz jest powiązany w logiczną całość z wcześniejszymi poleceniami.

 

 

Do dyspozycji użytkownika pozostają ustawienia dynamiki pracy kamery, wyświetlania informacji nt. dostępnych w grze zasobów, sile takich zjawisk jak wiatr czy fale, kolorze nieba i oświetlenia, głośności dźwięków itp. Na każdym etapie możemy podglądnąć efekty naszej pracy i przetestować zastosowane ustawienia.